عناوین اسلامی

   
   

ثواب انفاق کردن در زیارت امام حسین(ع)

ثواب انفاق کردن در زیارت امام حسین(ع)

 

1) امام صادق(ع) فرمودند: كسى كه به زيارت قبر امام ابا عبد اللَّه الحسين(ع) رود محققا به رسول خدا(ص) و به ما اهل بيت(ع) احسان نموده و غيبتش جايز نبوده و گوشتش بر آتش حرام است و در مقابل هر يك درهمى كه انفاق كرده ، خداوند متعال انفاق اهالى و سكنه ده هزار شهرهائى كه در كتابش مضبوط و معلوم است را به او اعطاء می فرمايد ، و به دنبال آن حوائج و نيازمندی هايش را روا می فرمايد ، و آنچه را كه از خود باقى گذارد حقتعالى حافظ آنها است و در خواست و سؤال چيزى از خدا نمی كند مگر آنكه بارى تعالى اجابتش می فرمايد اعم از آنكه سريع و بدون مهلت حاجتش را روا كرده يا با تأخير و مهلت آن را برآورده نمايد.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه416)

..............

2) شخصی به نام حلبی می گوید که : محضر مبارك امام صادق(ع) عرضه داشتم : فدايت شوم چه مى‏فرمائيد در باره كسى كه با داشتن قدرت ، زيارت امام حسین(ع) را ترك مى‏كند؟ امام صادق(ع) فرمودند : مى‏گويم : اين شخص عاق رسول خدا(ص) و عاق ما اهل بيت(ع) می باشد ، و امرى كه به نفع او است را سبك شمرده است. كسى كه امام حسین(ع) را زيارت كند: خداوند متعال حوائجش را برآورده نمايد و آنچه از دنيا مقصود او است را كفايت فرمايد. و نيز زيارت آن حضرت موجب جلب رزق براى زائر مى‏باشد. و آنچه در اين راه انفاق كرده بر او باقى مانده و جانشين و يادگارش خواهد بود و همچنين زيارت آن حضرت موجب مى‏شود که گناهان پنجاه ساله او آمرزيده شده و وى به اهلش بازگردد در حالى كه بر عهده‏اش نه وزر و وبالى بوده و نه لغزشى و آنچه از گناه در صحيفه اعمالش ثبت‏ شده جملگى محو و پاك مى‏گردد. اگر زائر در سفر زيارت فوت شود فرشتگان نازل گشته و او را غسل مى‏دهند و نيز درب‏هائى از بهشت به روى او گشوده مى‏شود و نسيم خوش آن در قبر بر او وزيده و در قبر پراكنده و منتشر مى‏گردد. و اگر وى در سفر زيارت سالم و از گزند مرگ در امان ماند دربى به روى او گشوده مى‏شود كه رزق و روزى وى از آن نازل مى‏گردد و در مقابل هر درهمى كه انفاق كرده ده هزار درهم قرار داده مى‏شود و آن را براى وى ذخيره كرده و هنگامى كه محشور شد و از قبر بيرون آمد به او گفته مى‏شود: در مقابل هر درهمى كه در سفر زيارتت خرج كردى ده هزار درهم مال تو است و خداوند به تو نظر نموده و آنها را نزد خودش براى او ذخيره كرد. 

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه418)

..............

3) هشام بن سالم میگوید که از امام صادق(ع) پرسیدم که: چه اجرى است براى كسى كه امام حسین(ع) را زيارت كند؟ امام صادق(ع) فرمودند: بهشت ، مشروط به اينكه از آن جناب پيروى كرده و به حضرتش اقتداء نمايد. مجدد پرسیدم که: كسى كه از روى بى‏ميلى و عدم رغبت زيارت امام حسین(ع) را ترك كند چه براى او مى‏باشد؟ امام صادق(ع) فرمودند: در روز حسرت، حسرت خواهد خورد. پرسیدم که : چه اجر و ثوابى است براى كسى كه نزد قبر آن جناب اقامت كند؟ امام صادق(ع) فرمودند: در مقابل هر روز هزار ماه منظور مى‏گردد. پرسیدم که : كسى كه در راه سفر متحمّل هزينه شده و در نزد قبر مطهّر انفاقاتى نمايد چه اجر و ثوابى دارد؟ امام صادق(ع) فرمودند: در مقابل هر درهمى كه انفاق و خرج كرده هزار درهم برايش منظور مى‏شود.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه419)

..............

4) ابن سنان می گوید که : محضر مبارك امام صادق(ع) عرض كردم: فدايت شوم پدر بزرگوارتان راجع به حجّ مى‏فرمودند: در مقابل هر درهمى كه شخص انفاق مى‏كند هزار درهم منظور مى‏شود. اكنون بفرمائيد: چه اجر و ثوابى است براى كسى كه در سفر زيارت پدرتان امام حسين(ع) انفاق نمايد؟ امام صادق(ع) فرمودند: اى ابن سنان در مقابل هر درهمى كه شخص انفاق كند هزار و هزار ... و همين طور شمردند تا به ده هزار رسيد، منظور مى‏گردد و به همين مقدار درجه‏اش را بالا مى‏برند و رضايت و خشنودى حق تعالى از وى و دعاء حضرت محمّد(ص) و امير المؤمنين علی(ع) و حضرات ائمه عليهم السّلام براى او بهتر از آن مى‏باشد.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه420)

..............

5) صفوان جمّال می گوید که به محضر امام صادق(ع) عرض كردم: ثواب و اجر كسى كه خودش بخاطر جهتى نمى‏تواند به زيارت امام حسین(ع) رود ولى ديگرى را مجهّز ساخته و به زيارت فرستاده چه مى‏باشد؟ امام صادق(ع) فرمودند: در مقابل هر يك درهمى كه خرج كرده خداوند متعال به قدر كوه احد از حسنات به وى داده و چند برابر هزينه‏اى را كه متحمل شده برايش باقى مى‏گذارد و نيز بلاهائى كه نازل شده را از وى دور مى‏گرداند و همچنين مال و دارائى وى را حفظ و نگهدارى مى‏فرمايد.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه422)

 

سایت جامع سربازان اسلام

ثواب انفاق کردن در زیارت امام حسین(ع)

کلمات کلیدی : انفاق کردن,ثواب انفاق,ثواب انفاق کردن,انفاق در زیارت امام حسین,انفاق کردن در زیارت امام حسین,ثواب انفاق در زیارت امام حسین,ثواب انفاق کردن در زیارت امام حسین سلام الله علیه

ثواب و خواص و فضیلت عبادات اسلامی